alegeri locale 2024 pnl adrian cozma
alegeri locale psd satu mare varianta2
banner udmr alegeri locale 2024 smnews

Dakar 2024 | Ziua 9 | Emanuel Gyenes a terminat pe locul 32 etapa de azi și a coborât un loc în clasamentul general

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Sătmăreanul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a încheiat ziua a noua a celui mai dificil rally-raid din lume pe locul 32 și a coborât un loc în clasamentul general.

Etapa a noua de la Dakar 2024 a avut loc între localităţile Ha'il şi Al-Ula (Arabia Saudită), pe un traseu de 417 km cronometraţi, Emanuel Gyenes terminând ziua cu timpul de 05H 33' 28’’.

dakar 2024 traseu ziua9

Pilotul francez Adrien Van Beveren (Honda) a obţinut al doilea său succes la clasa moto a Raliului Dakar 2024, după ce s-a impus marţi în etapa a 9-a. Van Beveren a câştigat cu timpul de 4h36min36sec, fiind urmat la 42 de secunde de americanul Ricky Brabec (Honda) şi la 4min29sec de chilianul Pablo Quintanilla (Honda).

În clasamentul general, Brabec se menţine lider cu un avans de 7min09sec faţă de botswanezul Ross Branch (Hero Team), al cincilea în etapa de marţi, respectiv de 11min16sec faţă de Adrien Van Beveren. Emanuel Gyenes a coborât pe locul 22, la 6h07min43sec de liderul clasamentului de la clasa moto.

În clasamentul categoriei Rally 2, Gyenes a fost al 20-lea şi ocupă locul 10 la general, la 3h43min10sec de liderul Romain Dumontier (Franţa).

Declarația lui Mani la finalul zilei a opta:

Etapa a zecea, cu plecare şi sosire la Al-Ula, se dispută pe un traseu de 612 km, dintre care 371 km de probă specială.